Skip to content

439 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1910

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Aug 8, 1994

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,048
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,700
17%
Improvement Value:$69,000
83%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+2.8%
2024$9,657+3.3%
2023$9,348+0.2%
2022$9,334+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 4174, Page 807Recorded8/16/1994

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 3879, Page 618Recorded10/9/1990

Property Built

Built

Year Built: 1910