Skip to content

28 Colburn RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block576
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,900
25%
Improvement Value:$110,000
75%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,515+48.2%
2024$11,817+3.3%
2023$11,440+0.2%
2022$11,422+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 18872, Page 669Recorded3/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956