Skip to content

13 Colburn RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$586,296
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block577
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
34%
Improvement Value:$61,900
66%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297+2.8%
2024$10,988+3.3%
2023$10,637+0.2%
2022$10,621+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$586,296

To:

DeedBook 19294, Page 1733

Property Built

Built

Year Built: 1956