Skip to content

55 Agate RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
May 23, 1989

Property Information

Block576
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,716
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
35%
Improvement Value:$63,600
65%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,443+2.9%
2024$11,123+3.4%
2023$10,760+0.2%
2022$10,744+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956