Skip to content

3 Agate RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Oct 28, 1991

Property Information

Block576
Lot55
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,856
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
22%
Improvement Value:$120,200
78%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,476+2.8%
2024$17,971+3.3%
2023$17,397+0.2%
2022$17,371+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 3945, Page 427Recorded11/7/1991

Property Built

Built

Year Built: 1956