Skip to content

17 Bernard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 9, 2003

Property Information

Block576
Lot63
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,864
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
28%
Improvement Value:$104,700
72%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,407+2.8%
2024$16,932+3.3%
2023$16,391+0.2%
2022$16,366+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,864DeedBook 5241, Page 72Recorded11/6/2003

Property Sale

Sale
$147,000

Property Built

Built

Year Built: 1963