Skip to content

38 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block576
Lot73
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
39%
Improvement Value:$58,000
61%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,345+2.8%
2024$11,035+3.3%
2023$10,682+0.2%
2022$10,666+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 18495, Page 1013Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 17270, Page 695Recorded8/17/2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 17129, Page 254Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$47,500

To:

DeedBook 28330, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1956