Skip to content

41 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block578
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,828
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
39%
Improvement Value:$52,900
61%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,480+2.8%
2024$10,194+3.3%
2023$9,868+0.2%
2022$9,854+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

DeedBook 19343, Page 930

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 29590, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1956