Skip to content

81 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block578
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
39%
Improvement Value:$54,000
61%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,624+2.8%
2024$10,334+3.3%
2023$10,004+0.2%
2022$9,989+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 4336, Page 53Recorded7/8/1996

Property Sale

Sale
$128,000

Property Built

Built

Year Built: 1956