Skip to content

7 Halick CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 5, 1991

Property Information

Block580
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,400
32%
Improvement Value:$65,700
68%
Total Assessment$96,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,537+2.8%
2024$11,222+3.3%
2023$10,863+0.2%
2022$10,847+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 3943, Page 872

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Recorded10/30/1991

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Recorded4/25/1990

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 370, Page 433

Property Built

Built

Year Built: 1956