Skip to content

68 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$713,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block580
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,817
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
28%
Improvement Value:$69,300
72%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+2.8%
2024$11,245+3.3%
2023$10,886+0.2%
2022$10,869+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$713,000

To:

DeedBook 19910, Page 742

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft1,817DeedBook 5125, Page 816Recorded12/19/2002

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 28210, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1956