Skip to content

7 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block583
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,352
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
27%
Improvement Value:$73,900
73%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,149+2.8%
2024$11,817+3.3%
2023$11,440+0.2%
2022$11,422+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5350, Page 799Recorded7/13/2004

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 4204, Page 552Recorded12/15/1994

Property Built

Built

Year Built: 1956