Skip to content

7 Arbit RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block584
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
31%
Improvement Value:$60,800
69%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+2.8%
2024$10,287+3.3%
2023$9,959+0.2%
2022$9,944+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6348, Page 525Recorded5/11/2012

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 4087, Page 629Recorded9/8/1993

Property Sale

Sale
$216,000

From:

To:

DeedBook 381, Page 313Recorded10/13/1989

Property Built

Built

Year Built: 1956