Skip to content

18 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Aug 26, 2010

Property Information

Block584
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,964
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
28%
Improvement Value:$79,000
72%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.8%
2024$12,751+3.3%
2023$12,344+0.2%
2022$12,325+13.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$367,000

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6202, Page 299

Property Sale

Sale
$218,900

From:

To:

DeedBook 4160, Page 809Recorded6/28/1994

Property Built

Built

Year Built: 1956