Skip to content

13 Bernard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 6, 2000

Property Information

Block576
Lot65
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,671
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
30%
Improvement Value:$88,600
70%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,102+2.8%
2024$14,690+3.3%
2023$14,220+0.2%
2022$14,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,671Recorded1/24/2001

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,671DeedBook 4850, Page 675Recorded12/5/2000

Property Built

Built

Year Built: 1963