Skip to content

15 Sherry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block606
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,932
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
34%
Improvement Value:$58,200
66%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,588+2.8%
2024$10,299+3.3%
2023$9,970+0.2%
2022$9,955+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 7056, Page 504Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 3722, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1960