Skip to content

1 Ashgrove CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$254,716
Last Sale Date
Sep 22, 2025

Property Information

Block589
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,400
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
25%
Improvement Value:$98,000
75%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,643+2.8%
2024$15,215+3.3%
2023$14,729+0.2%
2022$14,707+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$254,716

To:

DeedBook 19833, Page 1257

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 18608, Page 1711Recorded9/2/2021

Property Sale

Sale
$235,000

To:

DeedBook 3831, Page 318

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3747, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1973