Skip to content

74 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block590
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,396
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
35%
Improvement Value:$53,300
65%
Total Assessment$82,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,904+2.8%
2024$9,634+3.3%
2023$9,326+0.2%
2022$9,312+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 4363, Page 893Recorded10/23/1996

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3559, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1956