Skip to content

24 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 30, 2001

Property Information

Block590
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,900
29%
Improvement Value:$80,600
71%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+2.8%
2024$13,253+3.3%
2023$12,830+0.2%
2022$12,811+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,106DeedBook 4959, Page 238Recorded9/25/2001

Property Built

Built

Year Built: 1956