Skip to content

39 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 7, 2000

Property Information

Block631
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,379
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
27%
Improvement Value:$50,500
73%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+2.8%
2024$8,069+3.3%
2023$7,811+0.2%
2022$7,799+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,379DeedBook 4801, Page 28Recorded7/19/2000

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

DeedBook 4138, Page 103Recorded3/29/1994

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 28250, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1951