Skip to content

18 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Feb 22, 1985

Property Information

Block590
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
36%
Improvement Value:$59,700
64%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177+2.8%
2024$10,871+3.3%
2023$10,524+0.2%
2022$10,508+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft1,852

Property Built

Built

Year Built: 1956