Skip to content

86 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block590
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,000
35%
Improvement Value:$50,100
65%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+2.8%
2024$9,003+3.3%
2023$8,715+0.2%
2022$8,702+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 3952, Page 498Recorded12/17/1991

Property Built

Built

Year Built: 1956