Skip to content

15 Perry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 13, 1996

Property Information

Block592
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,485
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
27%
Improvement Value:$76,200
73%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,485+2.8%
2024$12,144+3.3%
2023$11,756+0.2%
2022$11,738+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 4357, Page 77Recorded9/20/1996

Property Built

Built

Year Built: 1956