Skip to content

16 Corona RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 30, 2011

Property Information

Block592
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
29%
Improvement Value:$65,600
71%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,117+2.8%
2024$10,813+3.3%
2023$10,468+0.2%
2022$10,452+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 6285, Page 729Recorded9/12/2011

Property Sale

Sale
$146,000

Property Built

Built

Year Built: 1956