Skip to content

2 Rowan CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Date
Dec 20, 1988

Property Information

Block601
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,778
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
37%
Improvement Value:$56,100
63%
Total Assessment$88,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+2.9%
2024$10,119+3.4%
2023$9,788+0.2%
2022$9,773+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962