Skip to content

11 Rowan CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block601
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
29%
Improvement Value:$75,800
71%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,869+2.8%
2024$12,518+3.3%
2023$12,118+0.2%
2022$12,100+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$411,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 6437, Page 576Recorded3/20/2013

Property Sale

Sale
$228,500

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 4441, Page 159Recorded9/11/1997

Property Built

Built

Year Built: 1963