Skip to content

6 Rowan CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Sep 13, 2010

Property Information

Block601
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,497
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
30%
Improvement Value:$74,600
70%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,749+2.8%
2024$12,401+3.3%
2023$12,005+0.2%
2022$11,987+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

DeedBook 6195, Page 856NU CodeFamily (1)Recorded9/28/2010

Property Sale

Sale
$178,000

Property Built

Built

Year Built: 1963