Skip to content

12 Rowan CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 28, 2001

Property Information

Block601
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,778
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
32%
Improvement Value:$72,200
68%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,737+2.8%
2024$12,389+3.3%
2023$11,994+0.2%
2022$11,976+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 5004, Page 411Recorded1/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 1963