Skip to content

12 Memorial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block627
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,148
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
38%
Improvement Value:$43,800
62%
Total Assessment$70,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,416+2.8%
2024$8,186+3.3%
2023$7,924+0.2%
2022$7,912-34.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 17672, Page 378Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955