Skip to content

4 Princeton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Dec 18, 2000

Property Information

Block627
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,390
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
24%
Improvement Value:$81,900
76%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,905+2.8%
2024$12,553+3.3%
2023$12,152+0.2%
2022$12,134+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 4862, Page 74Recorded1/3/2001

Property Built

Built

Year Built: 1950