Skip to content

76 Herbert DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 28, 2011

Property Information

Block640
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,376
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
33%
Improvement Value:$53,400
67%
Total Assessment$79,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+2.8%
2024$9,307+3.3%
2023$9,009+0.2%
2022$8,996+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6375, Page 482Recorded8/9/2012

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 4677, Page 554Recorded9/1/1999

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,376

Property Built

Built

Year Built: 1948