Skip to content

8 E Zoller RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2014

Property Information

Block630
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,494
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
21%
Improvement Value:$81,600
79%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,401+2.8%
2024$12,062+3.3%
2023$11,677+0.2%
2022$11,659+1.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 5334, Page 793Recorded6/14/2004

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 4862, Page 613Recorded1/4/2001

Property Sale

Sale
$62,000