Skip to content

35 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Oct 24, 2007

Property Information

Block631
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,364
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
28%
Improvement Value:$48,100
72%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+2.8%
2024$7,789+3.3%
2023$7,540+0.2%
2022$7,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,364DeedBook 5885, Page 588Recorded10/29/2007

Property Sale

Sale
$139,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 4428, Page 732Recorded7/25/1997

Property Built

Built

Year Built: 1952