Skip to content

79 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2009

Property Information

Block631
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,290
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
31%
Improvement Value:$83,700
69%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,466+2.8%
2024$14,071+3.3%
2023$13,621+0.2%
2022$13,601+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 5057, Page 219Recorded6/17/2002

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 3998, Page 101Recorded7/31/1992

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Recorded4/11/1990

Property Built

Built

Year Built: 1971