Skip to content

81 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block631
Lot40
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,956
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
29%
Improvement Value:$87,300
71%
Total Assessment$123,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,766+2.8%
2024$14,363+3.3%
2023$13,904+0.2%
2022$13,883+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 6878, Page 104Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 6527, Page 51Recorded12/12/2013

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 5242, Page 10Recorded11/8/2003

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 4873, Page 139Recorded1/26/2001

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 4334, Page 603Recorded6/28/1996

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 3757, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1971