Skip to content

394 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block641
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,552
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
32%
Improvement Value:$45,800
68%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,067+2.8%
2024$7,847+3.3%
2023$7,596+0.2%
2022$7,585+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 17072, Page 1837Recorded1/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1948