Skip to content

27 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block631
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,590
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
24%
Improvement Value:$59,300
76%
Total Assessment$77,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,352+2.8%
2024$9,096+3.3%
2023$8,806+0.2%
2022$8,793+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 17068, Page 227Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6194, Page 499NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/20/2010

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6194, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1957