Skip to content

9 Topor RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Jun 6, 1997

Property Information

Block679
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
31%
Improvement Value:$60,800
69%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,504+2.8%
2024$10,217+3.3%
2023$9,891+0.2%
2022$9,876+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 4418, Page 370Recorded6/17/1997

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

DeedBook 3832, Page 206Recorded1/18/1990

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3614, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1967