Skip to content

5 Topor RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block679
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,440
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
29%
Improvement Value:$58,300
71%
Total Assessment$82,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+2.8%
2024$9,587+3.3%
2023$9,281+0.2%
2022$9,267+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 5091, Page 61Recorded9/16/2002

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 4135, Page 778Recorded3/17/1994

Property Built

Built

Year Built: 1967