Skip to content

12 Fourth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block69
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,330
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
40%
Improvement Value:$53,400
60%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,684+2.8%
2024$10,393+3.3%
2023$10,061+0.2%
2022$10,045+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 17259, Page 613Recorded8/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 5115, Page 748Recorded11/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1956