Skip to content

15 Third StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block69
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,598
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
42%
Improvement Value:$41,200
58%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+2.8%
2024$8,279+3.3%
2023$8,015+0.2%
2022$8,002+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 4136, Page 808Recorded3/24/1994

Property Built

Built

Year Built: 1960