Skip to content

11 Third StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block69
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage1,584
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
35%
Improvement Value:$59,300
65%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,961+2.8%
2024$10,661+5.1%
2023$10,140+0.2%
2022$10,124+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 19861, Page 1212

Property Sale

Sale
$461,500

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 18791, Page 981Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 18150, Page 1758Recorded11/30/2020

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,729DeedBook 4754, Page 720Recorded3/13/2000

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Recorded11/16/1992

Property Sale

SaleMulti
$130,000

To:

DeedBook 380, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1954