Skip to content

38 Green Acres AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jul 8, 1991

Property Information

Block704
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
23%
Improvement Value:$61,800
77%
Total Assessment$80,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,652+2.8%
2024$9,388+3.3%
2023$9,088+0.2%
2022$9,075+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Recorded9/10/1990

Property Built

Built

Year Built: 1951