Skip to content

37 Harvey CirEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block711
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage964
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
37%
Improvement Value:$37,800
63%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,227+2.8%
2024$7,030+3.3%
2023$6,805+6.0%
2022$6,422+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 17736, Page 1056Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

DeedBook 5084, Page 708Recorded8/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1951