Skip to content

5 Quincy RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jun 4, 1999

Property Information

Block714
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,608
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
21%
Improvement Value:$78,200
79%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,957+2.8%
2024$11,630+3.3%
2023$11,259+0.2%
2022$11,242+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 4672, Page 411Recorded8/17/1999

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

DeedBook 4156, Page 614Recorded6/13/1994

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3571, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1954