Skip to content

6 Blair CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$141,900
Last Sale Date
Jan 20, 1997

Property Information

Block717
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,568
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
29%
Improvement Value:$58,600
71%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,892+2.8%
2024$9,622+3.3%
2023$9,315+0.2%
2022$9,300+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$141,900

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 4388, Page 647Recorded2/3/1997

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

DeedBook 3992, Page 294Recorded7/13/1992

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 3693, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1954