Skip to content

55 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2004

Property Information

Block716
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
27%
Improvement Value:$49,600
73%
Total Assessment$68,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,187+2.8%
2024$7,964+3.3%
2023$7,709+0.2%
2022$7,698+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954