Skip to content

10 Clayton CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block733
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
29%
Improvement Value:$44,900
71%
Total Assessment$63,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,623+6.4%
2024$7,165+7.3%
2023$6,678+0.2%
2022$6,667+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

To:

DeedBook 19122, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1954