Skip to content

64 Merrill AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 12, 2010

Property Information

Block717
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
25%
Improvement Value:$57,900
75%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268+2.8%
2024$9,015+3.3%
2023$8,727+0.2%
2022$8,714+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 6149, Page 11Recorded4/16/2010

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 5337, Page 211Recorded6/17/2004

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

DeedBook 4448, Page 786Recorded10/9/1997

Property Built

Built

Year Built: 1954