Skip to content

25 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 26, 2017

Property Information

Block727
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage986
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
40%
Improvement Value:$39,700
60%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,923+2.8%
2024$7,707+3.3%
2023$7,461+0.2%
2022$7,449+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 6517, Page 442Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 6000, Page 287NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2008

Property Built

Built

Year Built: 1950